Gdzie wykorzystuje się sprężarki śrubowe?

filtry do sprężarek
Jak dbać o filtry do sprężarek?
8 lipca 2020

W dzisiejszych czasach w różnych gałęziach przemysłu wykorzystuje się sprężarki. Swoją popularnością cieszą się śrubowe oraz tłokowe. Od czego zależy ich wybór? Od zapotrzebowania technicznego użytkownika, jak i trybu pracy urządzenia. Idąc z technologią do przodu, możemy zauważyć, że sprężarki śrubowe nowej generacji są uniwersalne i mają wszechstronne zastosowanie. Jakie i gdzie sprawdzają się najlepiej?

Rodzaje sprężarek śrubowychsprężarka śrubowe boge S

Obecnie na rynku, biorąc pod uwagę bogatą ofertę sprężarek śrubowych, przemysł może dokonywać wyboru w ich różnorodnych modelach. Na samym początku należy uwzględnić czy maszyna będzie potrzebna do małej, czy też dużej branży. Dzięki ich elastyczności, pracę można dostosować do wymaganej wydajności. Bez względu na wybór modelu, istnieje możliwość ustawienia zakresu ciśnień, automatyczne uruchamianie oraz zatrzymanie urządzenia. Każda sprężarka śrubowa posiada zdalne sterowanie oraz zintegrowane sterowanie chłodzeniem i osuszaczem.

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności oraz te bezolejowe również podbijają rynek. Te pierwsze pozwalają dostosować ilość sprężonego powietrza do potrzeb cyklu produkcyjnego. Beż żadnych obaw możemy wybrać je tam, gdzie główną rolę gra dostarczenie sprężonego powietrza o zmiennym ciśnieniu.

Kompresory śrubowe bezolejowe dostarczają sprężone powietrze bez zawartości cząsteczek oleju. Do tego procesu wykorzystywana jest woda, która zaliczana jest do naturalnych substancji. Każda sprężarka tego typu wyposażona jest w filtr, który eliminuje drobnoustroje takie jak: pyłki, baterie oraz wirusy. W wyniku czego emitowane jest czyste powietrze przyjazne dla środowiska.

Warto podkreślić, że nowoczesne sprężarki śrubowe nazywane są nie bez przyczyny urządzeniami ekonomicznymi w eksploatacji oraz energooszczędnymi. Kupując dany model, można wybrać: ciche lub wyciszone, przenośne lub stacjonarne, do zastosowana wewnątrz lub na zewnątrz hali.

Zastosowanie sprężarek śrubowych

1. Sprężarki śrubowe w budownictwie i chłodnictwie

Te dziedziny przemysłu nie są w stanie funkcjonować bez wykorzystania sprężarek śrubowych. Wykorzystuje się je głównie w procesie piaskowania oraz spawania. Dodatkowo podczas malowania dużych powierzchni, fachowcy korzystają z pomocy sprężonego powietrza. Naprawy wymagające użycia wkrętarki lub szlifierki również będą korzystać z pomocy kompresorów.

2. Sprężarki śrubowe w transporcie

Zawodowi kierowcy doskonale znają każdy element swojego samochodu. Jednogłośnie mogą powiedzieć, że dzięki tego tupu sprężarce ich auta mogą ruszyć w wyznaczoną podróż. Zastosowanie znajdują w silnikach typu Diesel oraz statkach. Dodatkowo wykorzystywane są w układach hamulcowych zarówno samochodów, jak i lokomotyw.

3. Sprężarki w medycynie

Sprężarki śrubowe z wykorzystaniem odpowiedniego ciśnienia bardzo pomagają podczas pracy w gabinetach dentystycznych, jak i do napędzania urządzeń w szpitalach. Główną maszyną wykorzystującą pomoc kompresora jest respirator. Wspomaga oddychanie u pacjentów oraz rehabilitację (dzięki temu osoba może ćwiczyć, czując większy opór).

4. Sprężarki śrubowe w elektronice

Dbając o czystość swoich laptopów, czasami nie wystarczy przetrzeć go ściereczką z odpowiednim płynem. Usunąć większe zabrudzenia pomoże nam sprężone powietrze przy użyciu sprężarki śrubowej.

Pozostałe zastosowanie sprężarek śrubowych

Dodatkowo sprężarki śrubowe wykorzystywane są w przemyśle:

  • lotniczym,
  • petrochemicznym,
  • metalurgicznym,
  • spożywczym.