Jak dbać o filtry do sprężarek?

osuszacze adsorpcyjne
Czym się różni osuszacz przemysłowy od domowego?
8 maja 2020
Gdzie wykorzystuje się sprężarki śrubowe?
3 września 2020
filtry do sprężarek

Sprężarka powietrza, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za to, aby uzyskać odpowiednio sprężone powietrze. Później to powietrze będzie wykorzystywane do różnych celów, na przykład w przemyśle. Takie powietrze powinno być wolne od substancji szkodliwych, a także zanieczyszczeń. Praca sprężarek jest niezbędna dla wielu maszyn przemysłowych.

Kilka słów o sprężarkach

Sprężarki można podzielić ze względu na ich rodzaj i przeznaczenie. Najczęściej dzieli się je na sprężarki wyporowe oraz sprężarki przepływowe. Te pierwsze działają na zasadzie zasysania powietrza do specjalnej komory, a działanie drugich opiera się na wciąganiu powietrza przy pomocy kół, co pozwala jeszcze podzielić te sprężarki na osiowe oraz promieniowe. Do czego tak naprawdę służy sprężarka? Przede wszystkim do oczyszczenia powietrza. To dzięki sprężarce powietrze jest czyste i odpowiednio przygotowane do wykorzystania w dalszych etapach prac. Sprężarki są powszechnie używane w przemyśle, a jednak mechanizm ich działania dla wielu osób pozostaje zagadką. Nic dziwnego, w grę wchodzą tutaj prawa fizyki.

Cała prawda o filtrach do sprężarek

Troska o filtry do sprężarek ma znaczenie, z wielu względów. Między innymi bezpośrednio przekłada się na wydajność sprężarki. To od wyboru właściwych filtrów zależy, jak efektywnie będzie działać sprężarka. Mają one również wpływ na wydajność sprężarki, a także jej bezawaryjną pracę. Widać już, że wybór właściwego filtra ma kluczowe znaczenie. Wybór właściwego to pierwszy krok, a etapem jest regularna wymiana filtrów, w zależności od zapotrzebowania. Częstotliwość ich wymiany jest zależna od tego, jak często i jak intensywnie korzysta się ze sprężarki, a także od rodzaju wykorzystywanych filtrów.

Jak zadbać o filtry do sprężarki

Sam zakup właściwych filtrów to jeszcze nie wszystko. Jakość powietrza, jaka wydobywa się ze sprężarki, ma bardzo duże znaczenie, a jest wprost zależna od tego, czy w sprężarce znajduje się odpowiedni filtr. Należy cały czas monitorować sytuację i sprawdzać, czy nie ma już konieczności wymiany filtra. Zwykle rekomenduje się wymianę po przepracowaniu mniej więcej 2 lub 3 tysięcy godzin, jednak w różnych przypadkach wymiana może być zalecana częściej. Do zadań właściciela sprężarki należy sprawdzanie stanu filtrów i podjęcie odpowiednich działań, kiedy przyjdzie na to czas.

Zaniedbania, jeśli chodzi o regularną wymianę filtrów, mają bardzo negatywne konsekwencje. Sprzęt ulega szybkiej eksploatacji, co sprawia, że znacznie gorzej spełnia swoje zadania. Jego praca nie jest już efektywna. W rezultacie również inne urządzenia działają gorzej. Przypomina to efekt domina. Filtr, który odpowiada za usuwanie szkodliwych substancji i zanieczyszczeń, powinien działać bez zarzutu, a zatem regularna wymiana filtrów jest kluczowym warunkiem właściwej pracy sprzętu.

Szerokie zastosowanie w przemyśle

Trudno wyobrazić sobie dziś przemysł bez pracy sprężarek. Znajdują one szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie na przykład trzeba uzyskać wysokie ciśnienie w sprężanych gazach. Są też wykorzystywane wszędzie tam, gdzie mowa o napędzie narzędzi takich jak szlifierki, młoty, klucze pneumatyczne czy wiertarki. Bardzo modne jest ostatnio malowanie natryskowe, gdzie również sprężarki odgrywają swoją rolę. Każdy kierowca doskonale wie, że od czasu do czasu trzeba napompować opony w samochodzie. Również w każdym domu znajdują się urządzania takie jak odkurzacz, wentylator czy lodówka. Jak więc widać, sprężarki w przemyśle są niezbędne, żeby urządzenia działały prawidłowo i spełniały funkcje, do jakich zostały wyprodukowane.