Serwis sprężarek – dlaczego należy go wykonywać regularnie?

Jaki wybrać olej do sprężarki śrubowej?
14 czerwca 2019
Sprężarka śrubowa – kupić czy wypożyczyć?
13 sierpnia 2019

Wśród serwisantów krąży powiedzenie, że każde urządzenie jest na tyle dobre, na ile dobry jest jego serwis. I choć zdanie to może być – w pewnym sensie – przejawem „zawodowej” pychy, to jednak jest w nim sporo racji. Zwłaszcza, że sprężarka jest urządzeniem, od którego wymagamy niezawodności przez jak najdłuższy okres.

Jaki powinien być serwis?

Serwis sprężarek powinien być profesjonalny. Owszem – brzmi to jak truizm. Ale poprzez profesjonalizm rozumie się nie tylko dobre wykonanie zleconej pracy, ale też:

– odpowiednie zaplecze techniczne,

– kwalifikacje i uprawnienia serwisantów,

– skrócenie do minimum czasu realizacji zlecenia,

– możliwość łatwego sprawdzenia statusu naprawy,

– przyjazną atmosferę współpracy,

– dostęp do części zamiennych,

– dostęp do części i produktów eksploatacyjnych.

Profesjonalny serwis to również taki podmiot, który umiejętnie potrafi określić swoje spektrum realizowanych zadań.

Cel serwisu i jego regularność

O skuteczności serwisu świadczy nie tylko stopień realizacji podstawowych usług konserwacyjnych, ale też umiejętność wykonania bardziej złożonych zadań. Jest to pierwszy i najważniejszy powód, dla którego należy go zlecić profesjonalnej firmie.

Poprzez usługi serwisowe rozumiemy:

1. Zaawansowane pomiary - w tym pomiary drgań łożysk, pomiary zużycia energii elektrycznej, analizy strat ciśnieniowych w samej sprężarce jak i na instalacji sprężonego powietrza, potencjał oszczędności energii elektrycznej a także pomiary naprężeń przekładni pasowych i samych pasów.

2. Osiowanie - czyli proces (najczęściej realizowany z wykorzystaniem lasera), dzięki któremu można zbadać i ewentualnie skorygować położenie elementów układu napędowego.

3. Przeglądy bieżące - czyli czynności polegające przede wszystkim na wymianie komponentów, olejów, smarów, a także na ich końcowym odbiorze zarówno w kontekście samej części, jak też serwisowanej całości.

4. Pomiary temperatur - rozkład temperatur w obrębie sprężarki jest jednym z najważniejszych czynników diagnostycznych. Umożliwia on wgląd w pracę maszyny oraz wykrycie ewentualnych tarć.


Serwis spręzarek – dlaczego warto?

Wyżej wymienione czynności realizuje się w jednym, kluczowym celu – osiągnięcia maksymalnego przedłużenia czasu eksploatacji danej sprężarki. Jest to sprzęt, który wymaga dużej inwestycji finansowej. Nie dziwi więc fakt, że jej właściciel chce (a przynajmniej powinien) zadbać o jej długie i sprawne działanie.

Dobrze serwisowana sprężarka potrafi utrzymać przebieg na poziomie minimum 100 000 motogodzin pracy. Samochód o takim przebiegu musiałby pokonać 5 milionów kilometrów. Oczywiście auto jest znacznie bardziej złożone technicznie, ale samo to porównanie oznacza, jak wielką troskę przykłada się do niezawodności tychże maszyn.

Sam serwis sprężarki wykonywany raz do roku to nie wszystko. Równie istotna jest częstotliwość realizacji określonych zadań. Jeśli jej nie zachowamy, nawet drobne usterki będą w przyszłości "ewoluować", zwiększając stopień uszkodzenia maszyny i koszty jej naprawy.

Podsumowanie

Duża sieć punktów serwisowych i ich mobilność, umożliwia skorzystanie z usług niezależnie od lokalizacji w której znajduje się inwestor. Nasze punkty serwisowe są w dużych miastach Polski, na przykład takich, jak: Poznań, Tczew, Częstochowa, Ostrowiec Świętokrzyski, Wieluń. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!