Czym się różni osuszacz przemysłowy od domowego?

Jaki olej do sprężarki wybrać?
6 marca 2020
filtry do sprężarek
Jak dbać o filtry do sprężarek?
8 lipca 2020
osuszacze adsorpcyjne

Powietrze jest niezbędne, ale może przysporzyć sporo problemów. Szczególnie kiedy jest bardzo wilgotne. Osuszacze przemysłowe, wiedząc o zagrożeniach, które mogą pojawić się w związku z wilgotnym powietrzem, proponują urządzenia przemysłowe oraz takie, które zadbają o zdrowie w domu.

Czym różnią się osuszacze powietrza i jak wybrać właściwy?

Do czego służy powietrze? Powietrze nie służy tylko do oddychania. Jak to? Z pomocą sprężonego powietrza można produkować energię elektryczną, co wykorzystuje wiele zakładów przemysłowych, tym samym zaoszczędzając sporo pieniędzy. Co z powietrzem w domu? Można uniknąć wielu chorób lub alergii jeśli powietrze, którym oddychają domownicy jest czyste, a jego wilgotność jest zachowana na odpowiednim poziomie. W przeciwnym razie, mury mieszkania narażone są na powstawanie grzybów i pleśni.

Powietrze jest potrzebne w każdej sferze życia. Zarówno w przemyśle, jak i życiu codziennym może być jednak źródłem strat lub przyczyną chorób. Jak się przed tym bronić?

Chcąc uniknąć awarii maszyn, spięć przewodów lub zamarzania zewnętrznych elementów bądź uchronić się przed chorobami górnych dróg oddechowych i przesuszaniem skóry, warto stosować osuszacze powietrza. Czym kierować się w ich wyborze i kiedy faktycznie są potrzebne?

Osuszacze przemysłowe – ramię w ramię ze sprężarkąosuszacz adsorpcyjny

Można produkować energię elektryczną w bezpieczny, niezawodny i ogólnodostępny sposób. Wie o tym wiele przedsiębiorstw, działających w różnych dziedzinach przemysłu, dlatego tak chętnie wykorzystują sprężarki przemysłowe.

Szukając rozwiązań, które pomogą firmie zaoszczędzić pieniądze, sprężarka idealnie spełnia swoje zadanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jej praca emituje wodę i parę wodną, a te mogą prowadzić do:

  • korozji sprzętu;
  • zamarzania zewnętrznych przewodów;
  • awarii instalacji;
  • spięć lub pożarów.

Duża wilgotność, która generuje skraplanie się wody w pomieszczeniu przemysłowym to zatem spore zagrożenie. Dlaczego? Wynika to z zależności, że woda nie lubi się z elektryką. Tej natomiast w przedsiębiorstwach (szczególnie produkcyjnych) jest sporo. Chcąc uniknąć przykrych konsekwencji, warto stosować osuszacze przemysłowe.

osuszacz DACZSkąd bierze się wilgoć w domu?

Wilgoć nie jest zarezerwowana tylko dla starych domów lub przedwojennych kamienic w centrach miast. Ten niekorzystny czynnik może się pojawić nawet w kilkuletnich domach. Skąd się bierze?

  • brak izolacji cieplej, czyli warstw styropianu na ścianach i podłodze;
  • brak lub niesprawnie działająca wentylacja, szczególnie w łazienkach i kuchniach, czyli tam, gdzie codzienne funkcjonowanie generuje sporą ilość pary wodnej, która nie ma gdzie „uciekać”;
  • nieodpowiednio wykonany drenaż budynku, czyli system służący odprowadzaniu wody wokół fundamentów. Jeśli nie działa on poprawnie, woda „szuka” innych, możliwych metod ujścia;
  • niesprawne instalacje wodno-kanalizacyjne, które są skutkiem braku zachowania dbałości lub samym zużyciem technicznym;
  • powodzie i zalania, które dotknęły nieruchomość.

Chcąc żyć w zdrowym i czystym mieszkaniu, trzeba pozbyć się z niego wilgoci. O ile samo znalezienie i naprawa nieprawidłowości w konstrukcji są często drogie, o tyle domowe osuszacze powietrza potrafią skutecznie przywrócić zdrowe i suche warunki mieszkalne.

Czym się kierować przy wyborze osuszaczy?osuszacz DAV

Chcąc funkcjonować (pracować lub żyć) w suchych i zdrowych pomieszczeniach, nie narażać siebie, swoich bliskich, pracowników oraz rzeczy materialnych na straty i przykre konsekwencje, warto stosować funkcje osuszaczy powietrza. Wybierając zarówno osuszacze przemysłowe, jak i domowe, warto zwracać uwagę na:

  • wydajność – decyduje o tym, ile pary wodnej urządzenie jest w stanie oddzielić od powietrza w ciągu doby. Dla warunków domowych wystarczająca okazuje się wartość 5 do 40l/24h, ale dla dużych powierzchni przedsiębiorstw pożądany może być nawet parametr do 100 litrów;
  • zużycie prądu, czyli miara kosztów eksploatacyjnych gospodarstwa lub firmy. Typowy osuszacz kondensacyjny do mieszkania czy domu ma moc od 150 W do 450 W przy pracy ciągłej;
  • przepływ powietrza, czyli wartość, która decyduje o zasięgu pomieszczenia, który obejmie praca urządzenia. Im większy zasięg, tym sprzęt może osuszać większe hale lub magazyny;
  • hałas – o ile w przedsiębiorstwach przemysłowych ten parametr nie będzie najważniejszy, o tyle indywidualni klienci na pewno zwrócą na niego uwagę. Praca urządzenia w domu musi być cicha i nie może przekraczać kilku decybeli.