Jaki olej do sprężarki wybrać?

sprężarka śrubowa
Gdzie najlepiej trzymać kompresor?
16 stycznia 2020
osuszacze adsorpcyjne
Czym się różni osuszacz przemysłowy od domowego?
8 maja 2020

Żeby sprężarka mogła dobrze działać, musi cały czas mieć zapewnione właściwe smarowanie. To właśnie ono jest konieczne, by nie doszło do zatarcia maszyny. Pamiętajmy, że może ono stać się przyczyną poważnych uszkodzeń, a co za tym idzie sporych wydatków. Dobrze jest, więc pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu oleju i jak najszybszym reagowaniu, gdy jego poziom niebezpiecznie spada. Warto też wiedzieć, jaki olej należy wlewać do swojej maszyny. Jaki olej do sprężarki wybrać?

Sprężarki tłokowe

W przypadku sprężarek tłokowych można użyć nawet oleju silnikowego. Choć jak łatwo się domyślić nie powinno się tego robić. Jest to rozwiązanie, które powinno się wykorzystywać wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. Lepszym rozwiązaniem będzie olej dedykowany do sprężarek tłokowych. Można kupić go w sklepach internetowych lub dobrych sklepach z narzędziami. Co ważne, sprężarka tłokowa i śrubowa wykorzystuje inny rodzaj oleju. Nie należy ich, więc traktować zamiennie.

Sprężarki śrubowe olejowesprężarka śrubowe boge S

Do sprężarek śrubowych trzeba wlewać dedykowany do nich olej. Oczywiście najlepszy będzie taki rekomendowany przez producenta urządzenia. Informację o nim można znaleźć w instrukcji obsługi sprzętu lub na stronie internetowej producenta. Taki olej można kupić w dobrych sklepach lub w serwisach zajmujących się naprawą i konserwacją takiego sprzętu. Jak je znaleźć? Wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać frazę np. „Sprężarki śrubowe olejowe Wrocław” i wybrać odpowiednie dla siebie miejsce.

Różne lepkości olejów

Warto pamiętać, że oleje mają różną klasę lepkości. Te rzadsze, czyli równocześnie mniej lepkie używane są zimą i przy ujemnych temperaturach. Dlaczego? Ma to związek z dużo niższą temperaturą zamarzania. Wielu producentów zaleca na lato używanie oleju o klasie lepkości 68. Na zimę sugerowany jest olej o klasie lepkości 32 lub 28. Choć oczywiście, jako należy się sugerować informacją przekazaną przez producenta.

Kiedy wymienia się olej w sprężarce?

Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, by trzeba było dolewać olej do sprężarki. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że tak też może się zdarzyć. Koniecznie trzeba, więc monitorować ilość oleju i reagować, jeśli jest go za mało. Trzeba też pamiętać o regularnych wymianach oleju w sprężarce. Tutaj też trzeba kierować się poradami producenta maszyny. Najczęściej zalecana jest wymiana oleju co 500 godzin przepracowanych przez urządzenie. Nie jest to jednak sztywny termin, a jedynie zalecany.

Najprawdopodobniej pracując nie masz czasu liczyć, czy urządzenie działało przez 500, czy przez 499 godzin. To oczywiste. Możesz jednak oszacować, co ile czasu powinieneś wymienić olej w sprężarce. Jeśli pracuje ona codziennie w godzinach działania firmy, czyli przez osiem godzin, to olej powinieneś wymienić co 62 dni robocze. Mówiąc jeszcze prościej – co dwa miesiące, czyli sześć razy do roku. Trzeba wtedy spuścić cały olej z maszyny i zastąpić go nowym. Przepracowany olej należy zagospodarować tak, by nie zanieczyścił on środowiska. W żadnym wypadku nie można wlewać go do kanalizacji ściekowej.

Ile kosztuje olej do sprężarki?

Zastanawiasz się pewnie, ile kosztuje litr oleju do sprężarki. Ceny są zróżnicowane i zaczynają się od 12 złotych. Jednak wybierając płyny do swojej maszyny, powinieneś raczej sugerować się jakością niż ceną. To ona jest najważniejsza. Wybór najtańszego produktu na półce może obrócić się przeciwko Tobie. Niestety, ale może on być tylko złudną oszczędnością. Może się bowiem okazać, że tani olej nie ochroni części maszyny przed zatarciem. Konieczność jej remontu z całą pewnością przewyższy wydatek, jakim byłaby butelka oleju wysokiej jakości.