Sprężone powietrze w przemyśle

Osuszacz przemysłowy – kupić czy wypożyczyć?
17 stycznia 2019
Sprężarka śrubowa – zasady działania
17 marca 2019

Urządzeniem, którego zadaniem jest podwyższenie ciśnienia gazu, głównie powietrza, lub też nadanie mu odpowiedniej energii kinetycznej, czyli wymuszenie jego przepływu nazywamy sprężarką.

Wyróżniamy trzy podstawowe typy sprężarek – są to:

  • dmuchawy,
  • kompresory
  • wentylatory.

Sprężarki, ze względu na rodzaj sprężanego materiału dzielimy na sprężające powietrze oraz sprężające gaz.

Sprężarki – cechy charakterystyczne urządzenia

Z powodu wysokiej ilości ciepła powstającego podczas pracy sprężarki a które należy szybko odprowadzić poza urządzenie, w maszynach instalowane są układy chłodzenia, podobne w budowie do układów chłodzenia silników. W zależności od wielkości sprężarki stosowane jest – dla mniejszych egzemplarzy – chłodzenie bezpośrednie, natomiast w większych, montowana jest chłodnica.

Sprężarki to urządzenia wykonujące czynności wymagające użycie dużej siły bądź silnego strumienia powietrza, dlatego też mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu lekkiego i ciężkiego.

Ze względu na konstrukcję budowy można je podzielić między innymi na:

A) wyporowe – do których należą sprężarki:

  1. membranowa,
  2. spiralna,
  3. łopatkowa,
  4. z wirującymi tłokami,
  5. śrubowa,

B) przepływowe – takie jak:

  1. sprężarka diagonalna,
  2. wirowa,
  3.  osiowa,
  4. oraz inne.

Sprężarki śrubowe

Konstrukcja i wielkość sprężarki jest uzależniona od rodzaju prac do których została przystosowana, dlatego też, producenci tych urządzeń dążą do możliwie jak największego ograniczenia ich gabarytów oraz możliwie najlepszej statyczności podczas pracy. Dotyczy do również sprężarek śrubowych, których budowa została zminimalizowana do rozmiarów kompaktowych, a jej rozruch i dalsza praca tłumiona jest poprzez tłumiki wibracji. Dzięki takim rozwiązaniom, sprężarki śrubowe nie wymagają dodatkowych amortyzatorów sprężynowych.

Sprężarki śrubowe mają zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu między innymi w:

  • przemyśle lotniczym,
  • farmaceutycznym,
  • maszynowym,
  • spożywczym
  • elektronicznym.

Sprężarki śrubowe występują w trzech typach i są to:

bezolejowe – w których sprężanie powietrza odbywa się poprzez zmniejszająca się przestrzeń pomiędzy wirnikami bez powłoki filmu olejowego. Stosowane są najczęściej w przemyśle medycznym, farmaceutycznym, papierniczym czy przy produkcji półprzewodników, gdzie olej nie jest akceptowany,

olejowe – w których olej wtryskiwany do przestrzeni pomiędzy wirniki uszczelnia je i jednocześnie chłodzi element sprężający. Tego typu urządzenia stosowane są w wielu gałęziach przemysłu gdzie obecność oleju nie przeszkadza w etapie produkcji.

Sprężarki śrubowe znalazły szerokie zastosowanie w kolejnictwie gdzie zastąpiły wybitnie hałaśliwe sprężarki tłokowe. Pracują one przy współpracy silnika elektrycznego, a same sprężarki pozwalają na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia powietrza na przykład w układach hamulcowych, natomiast sprężarki pracujące na silniku Diesla są najczęściej używane na placach budowy, gdzie zasilają w sprężane powietrze wiele maszyn i urządzeń budowlanych.

Wyraźną zaletą sprężarek śrubowych jest ich wysoka wydajność, dobra jakość oraz możliwość ich używania nawet w niekorzystnych warunkach.

Sprężarki śrubowe Wrocław

Wiele firm zajmujących się produkcją oraz sprzedażą sprężarek śrubowych świadczy usługi na określonym terenie, a także dla klientów indywidualnych. Do takich terenów można zaliczyć miasto Wrocław w którym jest duże zapotrzebowanie na tego rodzaju urządzenia. Firmy prowadzące działalność w tym mieście oferują swoje kompleksowe usługi w zakresie produkcji i sprzedaży różnego rodzaju sprężarek śrubowych stacjonarnych oraz mobilnych, dostarczanych bezpośrednio na wskazany przez klienta adres.