Co najczęściej ulega awarii w sprężarkach?

Amortyzacja do sprężarki śrubowej – jaką wybrać?
13 listopada 2019
sprężarka śrubowa
Gdzie najlepiej trzymać kompresor?
16 stycznia 2020
sprężarka śrubowe boge S

Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważnym i często używanym urządzeniem jest sprężarka. A to niepozorne urządzenie wykorzystywane jest bardzo często, zarówno w naszych domach, jak i w przemyśle. Sprężarki znajdziemy między innymi w klimatyzacjach, chłodnictwie, kompresorach i wielu innych urządzeniach. Dlatego warto wiedzieć jakim awariom najczęściej ulegają te urządzenia i jak sobie w takiej sytuacji poradzić.

Na czym polega działanie sprężarki?

Sprężarki wykorzystują bardzo proste zjawiskowo fizyczne umożliwiające magazynowanie energii poprzez wzrost ciśnienia układu. Ten sam proces co w maszynach energetycznych takich jak sprężarki wykorzystuje się do produkcji gaśnic, lakierów w sprayu czy broni pneumatycznej i wielu innych przedmiotów.

Sprężarki wykorzystują energię powstałą w wyniku różnicy między ciśnieniem atmosferycznym a ciśnieniami ssawnym i tłocznym. Zastosowanie sprężarek jest bardzo szerokie – wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie trzeba podnieść ciśnienie gazu, podnieść lub obniżyć temperaturę, lub po prostu wymusić przepływ jakiejś substancji.

W gospodarstwach domowych sprężarki są wykorzystywane między innymi w lodówkach, wentylatorach, klimatyzacji oraz suszarkach do włosów. W przemyśle sprężarki wykorzystuje się między innymi do podnoszenia ciśnienia w układach turbin gazowych, do pneumatycznego transportu pyłów i popiołów, są też często wykorzystywane w silnikach, siłownikach i różnego rodzaju urządzeniach pneumatycznych.

Co najczęściej wpływa na awarię sprężarki?sprężarka śrubowe boge S

Usterki, jakie pojawiają się w sprężarkach, bywają bardzo różnorodne i trudno je wszystkie zebrać w jednym katalogu. Wynika to przede wszystkim z różnic w samej budowie poszczególnych urządzeń na rodzaje awarii, ma też wpływ zarówno sposób działania, jak i wykorzystanie konkretnej sprężarki.

Wymienienie i opisanie w kilku zdaniach wszystkich rodzajów uszkodzeń sprężarek jest trudne choćby ze względu na różnice w budowie, sposobie działania oraz zastosowanie tych urządzeń. Na co dzień mamy głównie do czynienia ze sprężarkami w lodówkach, czy zamrażarkach oraz elementami klimatyzacji samochodowej, czy tej zamontowanej w pomieszczeniach.

Najczęściej spotykane uszkodzenia sprężarek są wynikiem:

  • pracy przy nieodpowiednio dobranych parametrach, najczęściej zbyt wysokiego ciśnienia lub temperatury;
  • zastosowania zbyt rozcieńczonego oleju (zwłaszcza w sytuacjach, gdy stosuje się środek kontrastowy) lub o niewłaściwych parametrach, a także pracy przy zbyt małej ilości oleju;
  • zbyt rzadkiego serwisu i wymiany zużywających się części eksploatacyjnych lub wykorzystania części kiepskiej jakości. Jak każde urządzenie mechaniczne sprężarki ulegają awarii w wyniku
  • niewłaściwego lub zbyt rzadkiego smarowania.

Zaniedbania w jakości i częstotliwości serwisu sprężarek skutkują najczęściej przegrzaniem się układu. Dochodzi do niego najczęściej, gdy olej osiąga temperaturę, w której traci swoje własności smarujące – można rozpoznać to po bardzo ciemnym kolorze oleju lub drobinach metalu, które przedostały się do niego. Przegrzanie skutkuje nie tylko szybszym zużyciem się urządzenia, mechanicznym uszkodzeniem wielu części, a często wręcz jego unieruchomieniem.

Problemy ze sprężarkami często wynikają też ze zużycia części eksploatacyjnych lub zastosowania zamienników wątpliwej jakości. Może to prowadzić do uszkodzenia łożysk, rozszczelnienia, a nawet zatarcia całego urządzenia.

Z uwagi na coraz częstsze stosowanie sterowników komputerowych do obsługi sprężarek awarię mogą być również związane z błędami w oprogramowaniu. Specjalistyczny serwis sprężarek podłączy urządzenie do komputera i z łatwością je naprawi.

Na co uważać, gdy pojawi się usterka?

Gdy pojawi się usterka, dwie kwestie powinny być traktowane priorytetowo. Po pierwsze, by jak najszybciej usunąć usterkę, a po drugie, by zminimalizować koszty serwisu sprężarek. W wielu nowoczesnych urządzeniach systemy sterowania dość wcześnie informują o wielu awariach, warto od razu w takiej sytuacji wezwać wyspecjalizowany serwis sprężarek. Pozwoli to uniknąć długotrwałych przestojów, a przede wszystkim poważniejszych awarii, które generują wysokie koszty.

Podczas napraw nie warto też oszczędzać na częściach. Oryginalne części renomowanych firm są może nieco droższe, ale za to o wiele bardziej wytrzymałe, dzięki czemu wolniej się zużywają i rzadziej ulegają awariom.