Amortyzacja do sprężarki śrubowej – jaką wybrać?

Sprężarka śrubowa – budowa i działanie
8 października 2019
sprężarka śrubowe boge S
Co najczęściej ulega awarii w sprężarkach?
16 grudnia 2019

Sprężarki śrubowe są na szeroką skalę stosowane w przemyśle. Jednak, aby ich działanie było niezakłócone, a sam sprzęt służył przez długie lata, sprężarki muszą mieć odpowiednią amortyzację. Należy pamiętać, ze trzeba dobrać ją zgodnie z tym, w jaki sposób użytkuje się sprężarkę oraz jaki rodzaj urządzenia wybrano. Wybierając odpowiednią amortyzację, należy zwrócić uwagę na podstawowe kwestie, dotyczące działania i konstrukcji sprężarki.

Zasada działania sprężarki śrubowej

Sprężarki śrubowe wytwarzają sprężone powietrze dzięki dwóm obracającym się śrubom. Zmniejszająca się między nimi przestrzeń sprawia, że ciśnienie się zwiększa. Powietrze przechodzące od otworów ssawnych do otworów tłocznych ulega sprężeniu. Działanie sprężarki śrubowej oraz jej możliwość do sprężania powietrza zależy od szczelności między śrubami i innych zależności konstrukcyjnych urządzenia.

Czym charakteryzują się sprężarki śrubowe?

Sprężarki śrubowe mogą być wykorzystywane do ciągłej pracy, co znacznie podnosi ich wydajność. Jednak w zależności od rodzaju pracy oraz konstrukcji sprężarki, może wymagać ograniczenia załączeń w ciągu godziny. Mimo to są one jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów sprężarek. Hałas generowany przez sprężarki śrubowe w obudowie dźwiękoszczelnej sięga 65-75 dB. Sprężarki śrubowej mają precyzyjną konstrukcję i dużą wydajność. Stanowią także pewne źródło sprężonego powietrza, nawet w sytuacjach, kiedy wymaga się ciągłej pracy. W związku z tym są one droższe niż chociażby sprężarki tłokowe.

Dlaczego przy sprężarce konieczna jest amortyzacja?

Sprężarka śrubowa z uwagi na swoją funkcję oraz konstrukcję może powodować drgania. Po pierwsze, mogą być one na dłuższą metę szkodliwe lub po prostu uciążliwe dla osób pracujących w bezpośrednim sąsiedztwie sprężarki. Po drugie, drgania i ruch wywoływane przez sprężarkę mogą powodować, że praca wykonywana przez maszyny znajdujące się blisko sprężarki będzie niedokładna lub zakłócona. Po trzecie, sprężarka bez amortyzacji zużywa się szybciej i jest narażona na szybszą eksploatację. Jak widać, amortyzacja do sprężarki jest niezbędna ze względów bezpieczeństwa, wydajności pracy oraz jakości.

Jak amortyzuje się sprężarki?

Sprężarki dostępne na rynku są zazwyczaj wyposażone w dwa rodzaje urządzeń, które mają na celu amortyzowanie wstrząsów podczas pracy sprężarek. Pierwsze z nich to amortyzatory sprężynowe. Składają się one ze sprężyny pracującej w goleniu. Powoduje ona powstawanie oporu ciernego, który daje efekt amortyzacji. Drugim najczęściej używanym rozwiązaniem są tzw. tłumiki wibracji. Redukcja drgań w ich przypadku opiera się na dobraniu obciążnika o odpowiedniej masie i umieszczeniu go na siłownikach hydraulicznych. Pozwalają one zminimalizowanie drgań całych obiektów oraz niewielkich urządzeń.

Jakie amortyzatory wykorzystywane są w sprężarkach śrubowych?

Sprężarki śrubowe charakteryzują się delikatnym rozruchem, dlatego w ich przypadku zbędne są amortyzatory sprężynowe. Wykorzystuje się raczej wspomniane tłumiki drgań. Pochłaniają one drgania wysokiej częstotliwości wytwarzane przez sprężarki śrubowe. Niektóre sprężarki pracują w przedziałach wysokich prędkości obrotowych, a taki rodzaj amortyzacji pozwala im na nieprzerwaną, bezpieczną pracę.

Gdzie kupić sprężarkę śrubową z odpowiednią amortyzacją?

Sprężarki śrubowe są dostępne praktycznie wszędzie. W większych miastach jak Wrocław, czy stolica nie powinno być problemu z kupnem od ręki. Dobrym pomysłem jest także odwiedzenie witryn sklepów internetowych i zapoznanie się z ich asortymentem, koniecznie zwracając uwagę na rodzaj stosowanej amortyzacji. Szybkim sposobem wyszukania dobrego sklepu np. we Wrocławiu, jest wpisanie w wyszukiwarkę internetową — sprężarki śrubowe Wrocław. Dzięki temu znajdziemy sklep z interesującymi nas produktami.