Sprężarka śrubowa – budowa i działanie

Czy można samemu przeprowadzić serwis sprężarki?
9 września 2019
Amortyzacja do sprężarki śrubowej – jaką wybrać?
13 listopada 2019

Sprężarki śrubowe to wydajne urządzenia, które zajmują się między innymi dostarczaniem sprężonego powietrza na potrzeby zakładów przemysłowych (do różnego rodzaju maszyn i sprzętów). Warto wiedzieć, że bardzo wiele typów i modeli sprężarek śrubowych, pozwala spełniać nawet najbardziej specyficzne potrzeby zakładów przemysłowych. Sprężarki śrubowe dostarczają w sposób ciągły powietrze o odpowiednich parametrach i stałym ciśnieniu. Jak przedstawiają się ich dokładna budowa oraz praca? O tym niżej.

Jak wygląda budowa sprężarek śrubowych?

Są to urządzenia, które mogą być stosowane w zróżnicowanych sektorach przemysłu (maszynowym, lotniczym, spożywczym, medycznym itp.), dlatego że ich poszczególne modele pracują z ciśnieniem roboczym w zakresie 5-13 bar. Sprężarki śrubowe dzieli się na bezolejowe i olejowe. Jeśli chodzi o budowę tych drugich, to składają się one z takich elementów jak: filtry powietrza i oleju, stopień śrubowy, zawór minimalnego ciśnienia, separator oleju oraz wkład separatora, zawór z termostatem, chłodnice oleju i powietrza, a także przewód odsysania oleju. W konstruowaniu sprężarek śrubowych najważniejsze staje się to, by osiągały one możliwe zwarte rozmiary.

Uwagę zwraca się również na to, by przy rozruchu nie było wibracji czy dużych „pików” prądowych. Wiele sprężarek wyposaża się w specjalne tłumiki wibracji o wysokich częstotliwościach. W przypadku tego rodzaju urządzeń nie trzeba stosować betonowych postumentów i innych zabezpieczeń antywibracyjnych. W niektórych typach sprężarek śrubowych stosuje się też technologię zmiennej prędkości obrotowej silnika, dzięki której nieustanny pomiar ciśnienia na wylocie urządzenia, umożliwia dostosowanie przepływu do aktualnego zapotrzebowania.

Działanie sprężarek śrubowych

Jak podpowiada już sama nazwa, głównym źródłem mocy jaka napędza działanie tego rodzaju sprężarek są dwie obracające się śruby. Praca sprężarki opiera się zaś na tym, że najpierw powietrze z zewnątrz (które później zostanie poddane kompresji), przechodzi przez filtr, co oczyszcza je ze szkodliwych cząsteczek. Następnie oczyszczone już powietrze jest wtłaczane do przestrzeni pomiędzy obracającymi się śrubami i tam zostaje poddane sprężeniu. Gaz jest kompresowany dzięki zmniejszaniu wolnej przestrzeni.

Co ważne, wraz z coraz mniejszą komorą (w której znajduje się gaz) wzrasta ciśnienie. Maszyna pozwala na ciągły i płynny ruch, na skutek którego wytwarzany jest wysoko-ciśnieniowy strumień sprężonego powietrza. Warto też zaznaczyć, że instalacja z systemem olejowym wykorzystuje olej do: oczyszczania, schładzania, smarowania i zabezpieczenia urządzenia. Sprawdza się więc wszędzie tam, gdzie sprężarka śrubowa jest eksploatowana bardzo intensywnie (czasem 24/7) – i przez wiele lat. Sprężarki bezolejowe są mniej wydajne od olejowych, dlatego znacznie rzadziej wykorzystuje się je w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Dlaczego sprężarki śrubowe są tak popularne?

Wykorzystuje się je tak powszechnie, ponieważ odznaczają się one wysoką kulturą pracy (są wolne od pulsacji) oraz dobrymi parametrami efektywnościowymi ciśnienia. Mają one także dłuższą żywotność w porównaniu z innymi typami kompresorów. Warto dodać, że Wrocław jest miastem, w którym produkowane obecnie sprężarki śrubowe posiadać mogą wiele bardzo przydatnych funkcji. Zależnie od typu sprzętu, dają one możliwość: dostosowania do wymaganej wydajności, ustawienia zakresu ciśnień pracy czy też zintegrowanego sterowania układem osuszania. Pojawić się może także możliwość zaprogramowania automatycznego uruchamiania i zatrzymywania urządzenia (wedle wskazań zegara).