Osuszacze przemysłowe – zasada działania

Jak skutecznie usuwać zanieczyszczenia ze sprężarek?
29 listopada 2018
Osuszacz przemysłowy – kupić czy wypożyczyć?
17 stycznia 2019

Zbyt wysoka wilgotność jest problemem, który pojawia się w mieszkaniach prywatnych, ale także w wielu budynkach przemysłowych. Taki stan rzeczy wiąże się z kłopotami produkcyjnymi, czasem też łączy się z powstawaniem grzybów i pleśni. Mokre ściany zwiększają też koszty ogrzewania i powodują nieprzyjemny zapach. Osuszanie staje się również niezbędne w niektórych branżach (baseny, suszarnie drewna). Stąd też tak ważne jest zadbanie o odpowiednie osuszanie powietrza – przy pomocy najlepszego sprzętu.

 

Osuszacze przemysłowe

Tego rodzaju urządzenia – ze względu na swoje skuteczne działanie – znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Można je użytkować w pralniach, na basenach, czy w różnego rodzaju suszarniach (np. drewna). Znajdą one swoje zastosowanie także do osuszania posadzek tynków, osuszania ścian (np. po zalaniach), przy pracach budowlanych/remontowych. Wykorzystywane mogą być one przez straż pożarną i zarządzania kryzysowe. Sprawdzą się więc one wszędzie tam, gdzie niezbędna jest regulacja wilgotności w pomieszczeniu.

Pomogą obniżyć jej poziom w piwnicach, halach produkcyjnych, magazynach i mieszkaniach, czyli tam, gdzie zbyt wysoka wilgotność powodować może straty, których usuwanie będzie skomplikowane i kosztowne. Użycie osuszacza można więc potraktować jako oszczędność czasu oraz pieniędzy. Profesjonalne osuszacze przemysłowe można podzielić na modele oparte na dwóch różnych technologiach. Są to wtedy osuszacze kondensacyjne (ze sprężarką) i osuszacze adsorpcyjne (z rotorem pokrytym żelem krzemionkowym).

 

Przemysłowe osuszacze kondensacyjne

Taki sprzęt wyposażony jest w kompresor oraz wentylator. Zadaniem tego drugiego staje się zasysanie wilgotnego powietrza, które schładzane jest w chłodnicy. Wtedy też, w wyniku procesu kondensacji, para wodna zmienia stan skupienia – w postaci wody zbierając się w zbiorniku. Dzieje się tak dlatego, że sprężarka – która spręża i tłoczy czynnik chłodniczy – wymusza jego przepływ przez cały układ.

Sprężaniu towarzyszy wzrost temperatury, a wtedy sprężony czynnik w stanie gazowym trafia do skraplacza. Tam zaś następuje jego ochłodzenie. Ciepło czynnika odebrane zostaje przez omywające skraplacz powietrze, a wtedy czynnik ze stanu gazowego (w wyniku spadku temperatury i działa ciśnienia) przechodzi w stan ciekły.

Natomiast w części urządzenia nazwanej parownikiem zachodzi proces parowania. Później osuszone powietrze przepływa na nagrzewnicę i jest wydmuchiwane na zewnątrz. Temperatura powietrza wydobywającego się z osuszacza kondensacyjnego jest o kilka stopni wyższa niż tego, które się do niego dostaje. Ten model osuszacza jest najbardziej wydajny przy wysokich temperaturach pomieszczeń. Jest on też niezwykle odporny na zanieczyszczenia.

 

Przemysłowe osuszacze adsorpcyjne

Tutaj osuszanie powietrza polega na usuwaniu wody z zawilgoconych pomieszczeń przez suche powietrze. To zaś uzyskuje się dzięki zastosowaniu osuszacza ze środkiem absorbującym wodę, na przykład:

  • żelem silikonowym,
  • krzemionkowym,
  • chlorkiem litu.

 

Osuszacz absorpcyjny jest sprzętem składającym się z: rotora – czyli obrotowego bębna, nagrzewnicy powietrza, wentylatora, filtra i oczywiście obudowy oraz osprzętu. Jego zadaniem staje się zaś pochłonięcie wilgotnego powietrza, podgrzanie go i wydmuchanie – już jako suchego – z powrotem do pomieszczenia. W środku powietrze przepuszczane jest przez zbiornik z adsorbentem, dzięki któremu wytrąca się wilgoć.

Osuszacze adsorpcyjne składają się zawsze z dwóch zbiorników pracujących naprzemiennie – by mogło dojść do regeneracji substancji adsorbującej. Powietrze opuszczające osuszacz adsorpcyjny ponownie nasyca się parą wodną i cały cykl pracy zostaje powtórzony – aż do całkowitego osuszenia zawilgotniałego pomieszczenia.

Jeśli chodzi o osuszacze przemysłowe Wałbrzych jest miastem, gdzie znaleźć można najlepsze sprzęty. Tutaj właśnie oferujemy swoje usługi, które odznaczają się zawsze najwyższą jakością.