Jak skutecznie usuwać zanieczyszczenia ze sprężarek?

Sprężarka śrubowa czy tłokowa?
24 października 2018
Osuszacze przemysłowe – zasada działania
12 grudnia 2018

Prawidłowe działanie sprężarki jest zależne od szeregu czynników. Nie jest żadną tajemnicą, że na żywotność urządzenia i jakość sprężonego powietrza, mają wpływ również filtry, w jakie wyposażone jest dane urządzenie. Te dobieramy w zależności od napotkanych zanieczyszczeń, dlatego aby skutecznie usuwać zanieczyszczenia ze sprężarek konieczne jest dopasowanie odpowiedniego filtra.

Skuteczność uzależniona od dopasowania

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów filtrów do sprężarek. I jest tak nie bez powodu. Każdy filtr jest przeznaczony do innego rodzaju zanieczyszczeń, jakie mogą przepływać przez urządzenie wraz ze sprężonym powietrzem. Dobór odpowiedniego filtru jest niezwykle istotny dla żywotności urządzenia, jak i jakości powietrza, jakie przez nie przepływa. Jak dopasować filtry do sprężarek?

Rodzaje filtrów do sprężarek nie bez znaczenia

Kluczem do odpowiedniego dobrania filtru jest zweryfikowanie jakiego rodzaju zanieczyszczenia mogą przepływać przez wkład. W przypadku filtrów do sprężarek marki Boge mamy do czynienia z kilkoma różnymi ich rodzajami. Wśród nich znajdują się takie, które są przeznaczone jedynie do oczyszczania powietrza z cząstek stałych, jak i tych bardziej uniwersalnych, z których pomocą jest możliwe oczyszczenia powietrza z aerozoli, wody, oparów olejów i innych.

Filtry pyłowe

Najczęstszym rodzajem filtrów do sprężarek, jakie są wybierane do tych urządzeń, to oczywiście filtry pyłowe. Takie znajdziemy również w ofercie dedykowanej sprężarkom marki Boge. Przy zakupie takiego filtra warto zwrócić uwagę na to, jakiej wielkości cząstki będą przez niego przechodzić. Jeśli ich rozmiar będzie za mały w stosunku do możliwości wyłapywania ich przez filtr, to nie będzie on działał skutecznie. Należy pamiętać, że filtry pyłowe należy regularnie wymieniać, gdyż ich zużycie może powodować znaczące obniżenie ciśnienia w urządzeniu.

Filtry cząstek stałych i oleju

W ofercie filtrów do sprężarek marki Boge znajdziemy również filtry przeznaczone do oczyszczania powietrza z cząstek stałych i oleju. To rozwiązanie dla osób, które posiadają sprężarki tłokowe. Konserwowane mgłą olejową urządzenia mogą powodować wytrącanie się oleju i w efekcie jego porywanie wraz z powietrzem. Filtr o działaniu koalescencyjnym wyłapie olej łącząc jego cząstki w większe krople i następnie spowoduje ich opadanie na dno filtra, skąd są odprowadzane przez spust. Filtry koalescencyjne poradzą sobie z usuwaniem nie tylko cząsteczek stałych, aerozoli oleju, ale również wody w postaci pary wodnej.

Filtry węglowe

Filtry z węglem aktywnym to elementy, których wkłady są doskonałe do usuwania aerozoli oleju oraz zapachów. Powietrze wędrując przez filtr natrafia na zewnętrzną porowatą powierzchnię filtra, która aktywuje – w przypadku pojawienia się zanieczyszczeń – powstanie pyłu, które wyłapuje nieczystości. Zewnętrzna warstwa filtra uniemożliwia natomiast przedostanie się pyłu wraz z nieczystościami na zewnątrz wkładu.

Przy wyborze filtru warto zwrócić uwagę również na jego pojemność.