Sprężarka śrubowa czy tłokowa?

Jak skutecznie usuwać zanieczyszczenia ze sprężarek?
29 listopada 2018

Wybór sprężarek jest całkiem duży. Ze względu na zróżnicowaną specyfikację poszczególnych modeli, różne rodzaje tego urządzenia, odmienne działanie i kilka innych kwestii, zdecydowanie się na jedno konkretne jest dość trudne, a dla niektórych kupujących nawet bardzo.

Aktualnie na rynku występują sprężarki śrubowe i tłokowe. Pytanie – którą wybrać? Które z tych urządzeń jest lepsze? Wielu wciąż szuka i nie może znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi.


Co należy wiedzieć o sprężarce tłokowej i śrubowej?

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu

Która sprężarka jest lepsza?

Nie jest łatwo tak po prostu odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od tego, do czego sprężarka ta ma być wykorzystywana. Jeżeli będzie używana do pracy w trybie ciągłym, to wówczas najlepiej wybrać sprężarkę śrubową. Sprężarka tłokowa wymaga regularnych przerw w pracy. W przeciwnym razie może ulec awarii. Ponadto trzeba koniecznie podkreślić, że sama praca tego urządzenia emituje intensywny hałas. Warto również podkreślić, że sprężarka śrubowa wykazuje się zdecydowanie dłuższą żywotnością niż sprężarka tłokowa.


Plusem sprężarki tłokowej jest jej atrakcyjna cena, co może mieć duże znaczenie dla przedsiębiorstwa, które się dopiero rozwija. Z kolei obsługa sprężarki śrubowej wymaga specjalistycznej obsługi, a to jeszcze bardziej zwiększa koszty użytkowania tego urządzenia. Wszystko wskazuje na to, że każde z tych urządzeń ma w sobie szereg korzyści i kilka minusów również. Wybór powinien być zależny od indywidualnych potrzeb i ewentualnych ograniczeń czy możliwości finansowych. Cena jednak nie jest tak ważna, jak funkcjonalność tego urządzenia.

Wybierając sprężarkę, należy w pierwszej kolejności określić swoje oczekiwania, a następnie zdać się na radę specjalistów, którzy tego typu urządzenia oferują. Mają w tym zakresie zdecydowanie większą wiedzę i doświadczenie. Potrafią dopasować urządzenie do potrzeb jego przyszłego użytkownika. Być może będą w stanie zaproponować naprawdę korzystne rozwiązanie.