Sprężarka śrubowa – kupić czy wypożyczyć?

Serwis sprężarek – dlaczego należy go wykonywać regularnie?
10 lipca 2019
Czy można samemu przeprowadzić serwis sprężarki?
9 września 2019

Czyste i sprężone powietrze, które dostarczyć może sprężarka śrubowa umożliwia wykonane oraz przyspieszenie różnorodnych prac koniecznych w tak odmiennych gałęziach przemysłu jak maszynowy, elektroniczny, morski, lotniczy, ale też farmaceutyczny, czy spożywczy.

Podstawowym pytaniem, na które powinien odpowiedzieć każdy przedsiębiorca chcący nabyć sprężarkę śrubową jest to czy sprzęt kupić, czy też jedynie wynająć. Każda z możliwości posiada zalety, jak i wady. Wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od przewidywanej częstotliwości korzystania ze sprężarki.

Zalety wypożyczenia sprężarki

Wysoka dostępność

Interesujące nas sprężarki śrubowe są dostępne niemalże od ręki. Dobry stan techniczny sprężarek na wynajem jest rezultatem regularnych przeglądów, a w przypadku awarii można liczyć na natychmiastowy, wliczony w koszt wypożyczenia serwis lub organizację sprzętu zastępczego. Ponadto urządzenie zostanie dostarczone i zamontowane pod wskazanym adresem. Niezależnie od tego, czy działamy na terenie miasta Wrocław, czy też w innej lokalizacji. Ponadto pracownicy zostaną poinstruowani w zakresie obsługi sprzętu.

Fachowe wsparcie

Sprężarki śrubowe, ze względu na różnice w sposobie funkcjonowania (sprzęt olejowy, bezolejowy), czy też z powodu odmienności takich parametrów jak wydajność lub maksymalne oferowane ciśnienie odnajdują zastosowanie w odmiennych gałęziach przemysłu. W ramach fachowej pomocy wypożyczającego uzyskujemy wiedzę, jaki rodzaj sprężarki sprawdzi się w naszym przypadku. Uzyskujemy najlepszy sprzęt do konkretnej pracy, a gdy rodzaj działań ulegnie zmianie będziemy mogli zamienić sprzęt na inny model.


Świadomość realnych kosztów

Decydując się na wyposażenie swojej działalności w sprężarkę uzyskujemy wiedzę na temat realnych kosztów jej utrzymania. Takie działania, jak serwis uszkodzonego sprzętu, regularne przeglądy, amortyzacja, czy też koszt szkoleń dla pracowników nie dotyczą działalności korzystającej z wynajętego sprzętu. W takim przypadku za wszystkie spośród tych rzeczy odpowiedzialny jest wypożyczający, a ich koszt jest w pełni zawarty w ramach ceny wypożyczenia.

Reasumując, do zalet wypożyczenia sprężarki możemy zaliczyć:

  • Interesującą nas sprężarkę możemy nabyć natychmiastowo
  • Sprężarka zostanie dostarczona na wskazany adres
  • Pracownicy zostaną przeszkoleni w zakresie obsługi sprzętu
  • W wyborze odpowiedniego modelu wesprze nas wypożyczający
  • W przypadku awarii uzyskamy darmowy serwis lub wymianę
  • Poddawany przeglądom sprzęt jest w dobrej kondycji technicznej
  • Wydajność i moc sprężarki będzie zgodna z deklaracją
  • Nie ponosimy kosztów: serwisu, amortyzacji, szkoleń
  • Od początku znamy realny koszt użytkowania sprzętu
  • Przy zmianie zadań możemy wymienić sprężarkę

Kupno sprężarki przemysłowej

Jeżeli profil działalności nie ulega zmianą, a rodzaj wykonywanych przez sprężarkę czynności jest ten sam możemy rozważyć kupno odpowiedniego sprzętu. W takim wypadu, w dłuższej perspektywie nastąpi zwrot poniesionych kosztów. Jeżeli sprzęt będzie użytkowany długoterminowo wszystkie z wymienionych korzyści wypożyczenia sprężarki przestają mieć realne znaczenie.

Należy jedynie pamiętać, że próba szukania oszczędności na tańszym sprzęcie pociągnie za sobą poważne konsekwencje. Tani sprzęt zbudowany jest z tańszych zamienników, które nie mogą gwarantować długiego i bezawaryjnego funkcjonowania, a podawane przez zbyt tanich producentów sprężarek informacje dotyczące wydajności mogą być niezgodne z obowiązującą w krajach Unii Europejskiej normą ISO 1217.