Jaki wybrać olej do sprężarki śrubowej?

Jaką sprężarkę kupić do firmy?
21 maja 2019
Serwis sprężarek – dlaczego należy go wykonywać regularnie?
10 lipca 2019

Obecnie na rynku jest wiele różnego rodzaju olejów przeznaczonych do sprężarek śrubowych. Dokonując wyboru trzeba wziąć pod uwagę jego strukturę bazową. Olej w systemie sprężonego powietrza ma właściwości konserwujące. Sprężarki są używane w różnych branżach, dlatego wybranie właściwego oleju jest ważnym elementem, który zachowa prawidłowe funkcjonowanie urządzenia oraz zwiększy jego wydajność. Jeżeli dokładnie przeanalizujesz każdy element – zostaje Ci już tylko wybranie oleju mineralnego albo syntetycznego. Jaki wybrać? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź poniżej.

Prawidłowe działanie sprężarki jest zależne od wielu czynników – jednym z nich jest dobranie odpowiedniego oleju. Decyzja nie może być przypadkowa, ponieważ musisz wziąć pod uwagę szereg jeszcze innych czynników, np. rodzaj sprężonego gazu, typ sprężarki pod warunki, w jakich najczęściej urządzenie pracuje. Jego zadaniem jest zmniejszenie oporu tarcia, zapobieganiem nadmiernemu zużyciu maszyny, a także odpowiedniemu odprowadzaniu ciepła. Właściwie dobrany olej spełni wszelkie wymagania w branżach, gdzie używane są sprężarki powietrza.

Jaki olej do sprężarki śrubowej - mineralny czy syntetyczny?

Olej syntetyczny dedykowany sprężarce śrubowej wykazuje znacznie większy wskaźnik stabilności w obecności powietrza oraz zwiększonego ryzyka wilgotności - w porównaniu z olejem mineralnym do sprężarki śrubowej. Relacja tlenu z olejami mineralnymi tworzy kwasy. A za pomocą reakcji z parą wodną bardzo często dochodzi do przykrego zjawiska, czyli korozji.

W praktyce jest tak, że olej mineralny ulega znacznie szybszemu starzeniu. Z kolei oleje syntetyczne, przez swoje właściwości mają mniejszą podatność na powstawanie osadów. A to też wpływa na stabilną i niezwykle wydajną pracę całego układu sprężonego powietrza.


Który olej do sprężarki śrubowej sprawdzi się lepiej?

Wybranie odpowiedniego oleju nie jest łatwe i całkowicie jednoznaczne. Dlatego też najlepiej jest skontaktować się ze specjalistami pracującymi w branży pneumatycznej - przed dokonaniem ostatecznego wyboru oleju.

Olej mineralny jest dużo tańszy od syntetycznego. Jest też on ze względu na warunki cenowe znacznie popularniejszy oraz idealnie sprawdza się w umiarkowanych warunkach pracy. W przypadku nieco wyższych temperatur, wzmożonego ciśnienia oraz dla bardziej wymagających branż takich jak np. chemiczna, spożywcza czy farmaceutyczna, lepszym wyborem będą oleje syntetyczne. Oszczędność w kwestii dobrania właściwych komponentów może doprowadzić do znacznie szybszego wyeksploatowania systemu pneumatycznego.

Olej do sprężarki śrubowej

Stojąc przed wyborem oleju do sprężarki śrubowej warto zastanowić się w jakich warunkach będzie pracować maszyna. Odpowiednio dopasowany specyfik, czyli olej w dużej mierze odpowiada za poprawne funkcjonowanie sprężarki oraz wydajność urządzenia. W przypadku kiedy nie wiesz jaki wybrać olej, warto przed zakupem skonsultować się z prawdziwymi fachowcami w dziedzinie pneumatycznej.